Fall 2018 Updates

2018 State Fair Information

Join us for Illinois State Fair Weekend in Springfield.

Junior Show is Friday at 8:00 am with Polled Herefords followed by Herefords

Open Show is Saturday at 8:00 am

2018 IHA Hereford Tour

Join us for a weekend of fellowship and Hereford cattle, as we tour a few of the Hereford breeders in the Northern section of Illinois.Saturday, August 25:

 9:30-10:30: White Willow Polled Herefords: 2770 W. Gore Rd. • Morris, IL 60459

11:15-1:15: Crane Herefords: 3375 E. 5th Rd. • LaSalle, IL 61301 (Lunch Served)

1:30-2:30: Pezanoski Cattle Co.: 3088 East 6th Rd. • LaSalle, IL 61031

2:45-3:45: Happ Herefords: 23817 Meridian Rd. • Mendota, IL 61342

5:00-8:00: Perks Ranch: 12526 N. Weldon Rd. • Rockford, IL 61102 (CHB Steak Dinner with guest speaker Joe Rickabaugh)

Sunday, August 26:

 9:00-11:00: Larson Farms: 17520 Keslinger Rd. • Maple Park, IL 60115

11:30-1:30: DelHawk Cattle Co.: 1910 Chicago Rd. • Earlville, IL 60518 (Lunch Served)

Accommodations:
Holiday Inn, Rockford: (815) 398-2200

For more information contact, Buddy Edenburn, (217) 649-0108 or jimedenburn@clarkdietz.com.  

For background and more information on tour stops click here.
View interactive map here to obtain tour stop directions. 

Junior Show Results

Junior National Hereford Expo Recap

Illinois had a great week at the Junior National Hereford Expo in Grand Island, Nebraska. 
 
Grand Champion Bull: Renee Lock – RL LCC Rolltide 27E ET
Reserve Division I Bull:– Molly Biggs – Biggs 340 Mango Y2 F6
Reserve Division III Bull: Noah, Caleb & Faith Benedict – BH 02A Empire 08E
Horned Owned Division VI Champion: Alexis Black – DelHawk Vienna 1608ET
Polled Owned Reserve Division III: Lauren McMillan – Perks 1A Duncan’s Jill 7149
 
Bull Show Class Winners:
Class 6: Wade, Reid, Tori, Ryne Allen – RTW Fireball 1178
Class 9: Morgan & Mason Jones – PVF 2214 Mason 617ESteer Show Class Winner:
Class 23: Morgan Huls – DelHawk Hancock 60E ET

B/O Heifer Show Class Winners:
Class 35: Nicholas & Gabrielle Torrance – GAT NST H 54B Lady 2296 49E ET
Class 44: Nicholas & Gabrielle Torrance – RST GAT NST Lady J402 13E ET
Class 45: Emily Bernard – BSC 2040 Anna 704 ET
Class 54:  Kade & Kendall Boatman – 2TK Mis Conception 6146

Owned Heifer Show Class Winners:
Class 63: Nicholas & Gabrielle Torrance – GAT NST H 54B Lady 2296 49E ET
Class 75: Lauren McMillan – Swigart 520C Rockstar 7930
Class 90: Megan Harrell – H BL Miss Spice 731
Class 100: Paige Lemenager – MMK Thelma 1714
Class 112: Morgan Lowderman – LCC 480 Sweet Kiwilime 711 E ET
Class 119: Rylie Harrell – KM Miss Manor E02 ET
Class 123: Alexis Black – DelHawk Scarlette 15E ET

Showmanship Top 10:
Senior:
Kagney Collins, 4th Place
Morgan Lowderman, 9th Place

Intermediate:
Lauren McMillan, 8th Place

Junior:
Kessler Collins, 4th Place
Ty Bickelhaupt, 5th Place

Peewee:
Morgan Huls, Reserve Champion
Cora Chapman, 6th Place

Pre-Peewee Participants:
Caroline Lee
Crayton Chapman

Contests
Photography, Hereford Cattle Division
Pee Wee:
1st – Cora Chapman
2nd – Nolan LeeJunior:
2nd – Waylon Lee

Intermediate:
1st – Molly Biggs

Photography, Hereford People
PeeWee:
1st – Nolan Lee

Junior:
1st – Waylon Lee

Intermediate:
1st – Lauren McMillan

Photography, Hereford Enhancement
Peewee:
1st – Nolan Lee

Junior: 
2nd – Waylon Lee

Intermediate:
3rd – Lauren McMillan

Poster Contest
Peewee:
2nd – Ella Crance

Junior:
2nd – Kendall Boatman

5K
14 & Under Girls:
3rd Place – Dellana Muck

Women 15-30:
1st – Lauren McMillan
2nd – Haley Bickelhaupt

Men 15-30:
2nd – Caleb Benedict

Women Over 31:
3rd – Julie Bickelhaupt

Illustrated Speech
Peewee Participants:
Faith Benedict
Ella Crance
Cora Chapman
Nolan Lee
Caden Perry

Junior: 
2nd – Waylon Lee

Livestock Judging
Intermediate:
2nd – Ty Bickelhaupt
3rd – Dellana Muck

Adult:
1st – Tom Boatman

Team Livestock Judging
PeeWee: 
2nd Place-  Cora Chapman, Ella Crane, Trevor Crutcher, Karson Sundberg

Junior:
3rd Place – Kade Boatman, Kessler Collins, Paige Lemenager, Morgan Richardson

Intermediate: 
1st Place – Ty Bickelhaupt, Molly Biggs, Dellana Muck, Emma Richardson

Senior:
2nd Place – Noah Benedict, Jacob Bohnsack, Kagney Collins, Korbin Collins

Adult:
3rd Place – Tom Boatman, Kyle McMillan

Junior Golden Bull 
11th Grade – Lauren McMillan

Hereford Bowl
Junior:
2nd Place – Kade Boatman, Kendall Boatman, Waylon Lee, Morgan Richardson

Senior:
Top Written Test Score – Nick Torrance
2nd Place – Haley Bickelhaupt, Molly Biggs, Kira Sayre, Nick Torrance

B.C. “Bud” Snidow Award
Lucas Stumpf

Golden Bull Achievement Award & Scholarship
Noah Benedict

NJHA Outstanding Junior Member
Nick Torrance

Herdsman of the Year Candidate
Lucas Stumpf

 

Junior Preview Show Results

Download full results here: Preview Show Results